Példaszövegek arra az esetre, ha azonnali üzenetküldő alkalmazáson keresztül történik a részvétnyilvánítás

Napjainkban a kapcsolattartási tevékenységek egy része a közösségi média felületeken keresztül realizálódik. Míg régebben képeslapot küldtünk a távoli ismerőseinknek, ma SMS-t írunk, Messenger, Viber stb. üzenetet küldünk, bejegyzésekre reagálunk – azonnali jelleggel, a nap 24 órájában, a hét hét napján. Ennélfogva gyakran felmerül a kérdés, hogy amikor valaki halálhírért olvassuk a social médiában, mi a megfelelő módja a reagálásnak? Azonnal telefonért kell nyúlni ilyenkor, és hívni az elhunyt hozzátartozóját, esetleg rögtön virágot küldeni neki, vagy rendben van-e „csak” részvétnyilvánító szöveget továbbítani a rokon felé azona a felületen, ahol a gyászhír megjelent? Nos, mi úgy gondoljuk, hogy ha online valósul meg a tájékoztatás, elfogadható mód az online részvétnyilvánítás. Igen ám, de nem biztos, hogy egy rövid üzenetben könnyű a megfelelő szavakkal kifejezni a részvétünket, vagy együttérzésünkről biztosítani az elhunyt hozzátartozóját. Ezért az alábbiakban mutatunk néhány példát ötletadásként, hogy mikor milyen formájú, tartalmú szöveggel érdemes kifejezni az együttérzést.
 

Részvétnyilvánítás példamondatok, ha az elhunyt ismerősünk közeli hozzátartozója

Bár családtag halála esetén könnyen azt hiheti az ember, hogy úgysincs olyan szó, amely enyhítene a rokon fájdalmán, ezért jobb ilyenkor csendben maradni, ez koránt sincs így. A részvétnyilvánító szavaknak valódi hatása lehet, hiszen arról biztosítják a hozzátartozót, hogy a nehéz időszakban támaszkodhat ránk. Ez pedig az egyetlen dolog, amit a gyász időszakában a másik embernek adhatunk.
1. „Sajnálattal értesültem a testvére/édesanyja/édesapja halálhíréről. Kérem, fogadja a legmélyebb részvétem.”
2. „Mélységes szomorúsággal szereztem tudomást anyukád/apukád/testvéred haláláról. Személye óriási inspirációt jelentett számomra. Kérlek, tudasd velem, hogyan segíthetek ebben a nehéz időszakban.”
3. „Kérlek, fogadd őszinte részvétemet édesanyád/édesapád/nagybátyjád halála miatt. Biztos vagyok benne, hogy emléke örökké élni fog a szívetekben."
4. „ Megrendülve hallottuk a hírt. A legmélyebb együttérzéssel osztozunk az Ön és családja fájdalmában.”
5. „Őszinte részvétünk! Bár valószínűleg el sem tudjuk képzelni azt a fájdalmat, amin most Ön és családja keresztülmegy. Kérjük, tudassa velünk, hogyan segíthetünk ebben a nehéz időszakban!”
 

Példamondatok, ha a részvétnyilvánítást közeli barátunknak címezzük

Amikor az ember közeli barátja veszíti el egy hozzátartozóját, különösen nehéz a megfelelő szavakat megtalálni, hiszen a halálesetre történő reflektálás elveszi a barátság mókáját, tragikussá teszi az amúgy vidám hangnemet. Ha egyszerűen a „részvétem” szóval indítjuk a beszélgetést, és kifejezzük, hogy gondolunk a barátunkra, nagyot nem tévedhetünk. 
6. „Gyászodban mélyen együtt érzek veled, barátom. Kívánok neked megnyugvást és békességet ebben a nehéz időszakban. Tudd, hogy itt vagyok neked!”
7. „Megrendülve hallottam a hírt, barátom. El sem tudom képzelni, mit érzel, de szeretném, ha tudnád, hogy mindenben számíthatsz rám. Fogadd részvétem!”
8. „Mélységes szomorúsággal értesültem a bátyád/nővéred haláláról. Olyan volt ő számomra, mint egy testvér. Kérlek, add át őszinte részvétemet a családod többi tagjának is!”
9. „Megrázott a hír. Kérlek, fogadd őszinte részvétem!"
10. „Megrendített a hír, azóta, hogy tudomásomra jutott, csak rád és a családodra gondolok. Ha bármiben segíthetek, itt vagyok.”
 

Példamondatok, ha a részvétnyilvánítást olyan ismerősünk irányába szeretnénk kifejezni, akinek az elhunyt a partnere, házastársa

Ha olyasvalakinek küldenénk üzenetet, aki élet- vagy házastársát vesztette el, a szövegezés közben az lebegjen a szemünk előtt, hogy az adott személy épp most veszítette el azt az ember, aki a legtöbb támogatást nyújtott a számára. A gyászoló valószínűleg még fel sem ismerte teljesen, hogy a jövőbeli élete gyökeresen megváltozott.
11. „Hallottam a hírt a feleséged/férjed/partnered elhunytáról. Kérlek, fogadd legmélyebb együttérzésemet! Az egyik legjobb barátom/bartánőm volt, és örökké a szívemben őrzöm.”
12. „Mélységesen megrendített a feleséged/férjed/partnered halálhíre. Csodálatos nő/ember volt. Pár nap múlva meglátogatlak, hogy segíthessek mindenben, amiben szeretnéd.”
13. „Kérem, fogadja őszinte részvétem! Megtiszteltetés volt, hogy egy ilyen nagyszerű embert ismerhettem.”
14. „A férjed/feleséged/partnered óriási pozitív hatást gyakorolt az életemre. Remélem a körülményekhez képest jól vagy."
15. „Imáimba foglalom a neved. Tudd, hogy itt vagyok neked.”
 

Példamondatok, ha a részvétnyilvánítást távoli ismerősnek, kollegának címezzük

A távoli ismerősnek vagy kollégának küldött részvétnyilvánítást kényelmetlennek érezheti az ember.  Az alábbi egyszerű mondatok azonban segítenek áthidalni azt a szakadékot, amely a kínos érzés és az őszinte részvét szavai között húzódik.
16. „Hallottam a hírt. Bízom benne, hogy minél hamarabb megnyugvást és békességet lelsz. Ha bármiben tudok segíteni, itt vagyok.”
17. „Elképzelnem is nehéz, milyen érzés lehet elveszteni valakit. Nem is nagyon találom most a szavakat. Tudd, hogy itt vagyok neked, és imádkozom érted.”
18. „Kérlek, fogadd részvétemet XY elvesztése miatt. Mindig öröm volt vele az irodában együtt dolgozni, Hiányozni fog.”
19. „Eljutott hozzám apád halálhíre. Nagyon sajnálom a veszteséget. Néhány éve én is elvesztettem az apám. Ha szükséged van valakire, akivel beszélhetsz, tudd, hogy itt vagyok.”
20. „Kérem, fogadja őszinte részvétemet házastársa elvesztése miatt! Biztos vagyok benne, hogy ez most egy nagyon nehéz időszak az Ön számára. Gondolataimban és imáimban azonban Önnel és családjával vagyok.”
21. „Megrendített a hír. Kérem, fogadja őszinte részvétem.”
 
Nem mindig könnyű eldönteni, mit illik mondani egy gyászoló embernek. Nehéznek bizonyulhat megtalálni a megfelelő szavakat, amelyek megvigasztalja őt a szükség idején, különösen akkor, ha nincs sok tapasztalata az embernek a halállal kapcsolatban. A fenti példamondatok azonban talán segíthetnek megtörni a csendet, amely akkor következik be, amikor nem jönnek szánkra a nehéz helyzetben a szavak.