görög koszorú

Görög koszorú temetésre

 
A görög koszorú temetésre, főleg urnás temetésre egy kiváló, köztes megoldást jelent. De nem ez az egyetlen előnye.
A görög koszorú is tovább viszi a sírkoszorúk (és általában a koszorúk) szimbolikus gondolatát: önmagába visszatérő kerek formájával a karikagyűrűhöz hasonlóan a vég nélküliséget, az el nem múlást jelképezi - visszafogottan, elegánsan.
Kisebb méreténél fogva az urnás temetésre koszorút készíttetők körében igen népszerű ez a típus. Azonban nemcsak az urnakoszorúkat, hanem az egyedi megoldásokat, pl. a szív alakú temetési koszorúkat és a kis koszorúkat is a sírkoszorúk eme csoportjában találjuk. Formájában, díszítésben és felhasználási lehetőségeiben rendkívül változatos lehetőségeket biztosít. A búcsúztatások mellett méltó választást jelent évfordulók, névnapok, ünnepélyes megemlékezések, advent, mindenszentek alkalmával is a sír díszítésére. Ugyanakkor esküvői dekorációként is megállja a helyét.
 

A görög koszorúalap jellemzői

E típus alapja szabályos kör alakú, vastag drótváz szorosan szalmával borítva. A koszorútestet vastag moharéteggel borítják és erre tűzdelik bőségesen a takaró növényeket. Felhasználják a fenyő, a tiszafa, a tuja hajtásvégét, továbbá izlandi fehér zuzmót, lombos mohát, kövirózsát és táblás mohát, erdei pajzsikát, hölgyharasztot, édesgyökerű páfrányt, kövi fodorka leveleket, végül a fenyőtoboz pikkelyeit is. Borítóként szépen díszít a babérmeggy, a borostyán, a vadszőlő vagy a fikusz félbevágott levele. Virágfejekből is tűzdelnek testeket, anyaguk bársonyka, rézvirág vagy a szárazkötésekből ismert szalma-, gomb- és sóvirág fejei (immortellák). A virágfejeken kívül súlypontosan díszítenek a cserjék termései: a fagyal fekete, a berkenyék piros fürtjei, a fehérlő hóbogyó és a somfajok fekete bogyói, a magyal és a mahónia dekoratív hajtásvégei termésükkel. E sok növényből művirág koszorúk esetében gyakran csak a moharéteg marad.
 

Sírkoszorú változatok

A görög koszorú elrendezéstől függően általában 10-80 szál virágot tartalmaz. Az alapra tűzött virágcsokrok és örökzöld hajtások súlyponti elhelyezése szerint a görög típusú sírkoszorúnak több változata is van.
  • Fejdíszes - Átmérője kb. 1 méter, a díszítés a koszorú 1/3 részét takarja, követve annak vonalát. Emlékművekhez illik, támasztva. A fejdísz borókaalapon ezüstfenyőhajtásból és sötét-bordó kardvirágokból, aszparáguszból állítható össze. Lehet világossárga fenyőtobozból, a testen selyemfenyőhajtás kökénybogyóból kötött csokorral.
  • Oldaldíszes - Átmérője szintén kb. 1 méter. A fejrész, a középpontból indítva a bal oldalon helyezkedik el. Tűzdelt borostyánlevél koszorú, sárga rózsa fenyőtobozzal súlypontozva igazán szép, vagy nyúlfüle-levélből tűzdelt alappal, hosszú szárú piros gerberával. A szív alakú temetési koszorúk eszerint az elv szerint épülnek. Támasztott formában használható, kisebb méretű sírok díszítésére is alkalmas.
  • Ellensúlypontos - A két részre osztott kísérő díszítés hosszabbik ága a függőleges átlótól balra, a lábrésznél tűzdelt szakaszon pedig jobbra haladva terjed. Ha függesztve helyezik el, a hosszabb fejrész kerül felülre. Állítva azonban megfordul és az emléklaphoz, szoborhoz, fejfához támasztva a díszítés nagyobbik ága lábrészként funkcionál. Fehér izlandi zuzmós alapra selyemfenyő hajtások kerülnek, kék fagyalbogyókkal. Babérlevél-alapra foltos levelű borostyánág is tűzhető, fenyőtobozos díszítéssel. Elsősorban téli díszítésre alkalmasak. Kőkeretes, kettős alacsony sírok díszítésére is használják őket.
  • Vegetatív - A virágfüzér növényei indadíszítéssel (pl. borostyán) a görögkoszorú vonalát követik.
  • Szalagos – Az alap köré csavarják a szalagot, a fejrésznél vagy a lábnál csokorba kötve. Magas emlékművekhez való, állítva helyezzük el.
  • Kis koszorúk - Külön megemlítjük a kisméretű görög virágfüzéreket, kis koszorúkat, melyek a hamvasztás utáni búcsúztatásnál, kolumbáriumok, urnasírok tartós díszítésére egyedül alkalmasak. Átmérőjük kb. 20 cm, ezért az urnás temetésre koszorút rendelők körében, mint urnakoszorú, népszerű választást jelentenek. Alapanyaguk fenyő, moha, babérlevél, apró levelű borostyán és immortella. Hamvasztás utáni búcsúztatásra a család babérkoszorúját selyemzsinórral, szalaggal díszítik vagy szalmavirággal, kövirózsával dekorálják. A tumba falánál kell felakasztani, míg a többi virágfüzér lejjebb kaphat helyet, támasztva.
  • Művirág koszorú - a papírlevélből, színes műanyagból készített lakkozott művirág koszorúkat temetésre érdemes mellőzni. Ha szűkös az anyagi keretünk, akkor vásároljunk kevesebb száll virágot, készíttessünk kisebb csokrot, de az élő virágból legyen. A művirág koszorúknak megvan a létjogosultsága távol élő hozzátartozók esetén a sírok díszítésére.
 

A görög koszorú színei

A sírkoszorúk közötti döntés során a virágszínek kiválasztása sem közömbös. Úgy kell megválogatni a koszorú virágokat, hogy színük az elhunyt életkorához illő legyen.
  • Fiúgyermek sírján a fehér virágok, leánygyermekén rózsaszínűek domináljanak. Felnőtt nőknek sárgát vagy erős rózsaszínt, férfiaknak vörös koszorú virágokat illő rendelni. Házastársak egymásnak piros virágból is köttethetnek szív alakú temetési koszorút. Idősebbeknek bronzsárga, öregeknek lila vagy sötétbordó koszorú virágokat válasszunk. A fehér szín, mint minden vágy megszűnésének szimbóluma, bármely alkalomra, szertartáshoz felhasználható.
  • Többféle virágból készült összeállításnál az egymáshoz közel álló árnyalatok együttese adja a legszebb harmóniát.
  • Minden alkalomra megfelelő szín- és viráganyag-séma nem készíthető.
  • Az őszinte érzés, a józan ízlés irányítsa választásunkat, ugyanakkor készüljünk rá, hogy a virágok kiválasztását befolyásolja mindenekelőtt az, hogy mi vásárolható aktuálisan, az évszak függvényében. Tartsuk szem előtt, hogy a temetés ünnepélyessége nem teszi lehetővé harsány színellentétek használatát.

 
Egy szó, mint száz: a görög koszorú temetésre szinte minden esetben jó választást jelent. Koporsós búcsúztatás esetén is elegánsan, visszafogottan mutat, annak pedig, aki pedig urnás temetésre koszorút keres, ez a típus lesz a legjobb választás.