Óbudai temető

A III. kerület és Észak-Buda lakosainak temetkezési helyéül szolgáló Óbudai temető rengeteg fával és árnyékos hellyel rendelkező 25,4 hektáron elterülő, csendes, külvárosi sírkert. Sajátossága művészi síremlékekben való gazdagsága, illetve köröndökbe torkolló, háromszög alakú parcellákból álló kialakítása.

Elhelyezkedés

  • Az Óbudai temető címe: 1037 Budapest, Bécsi út 365-371
  • Középpont koordinátái: é. sz. 47,5692°, k. h. 19,0228°

Az Óbudai temető bejárat - főbejárat - a Pomázi út - Bécsi út kereszteződésénél található.

Megközelíthetőség tömegközlekedéssel

Az Óbudai temető megközelítése BKV-val: a 118, a 160, a 218 és a 260-as autóbusszal.

Megközelíthetőség autóval

Gépkocsival a behajtás engedélyezett a főbejáraton keresztül (csak itt). Behajtási díj: 300.- Ft. A parkolás az Óbudai temetőn kívül nagyon nehéz. A temető területén le lehet állni a nagyon széles közlekedési utak szélén. Mozgáskorlátozott igazolvánnyal a behajtás nyitvatartási időben díjmentes.
Október 30. – november 2. között gépjárművel behajtani tilos.

Nyitvatartás

Az Óbudai temető nyitvatartás 2024-ben a következő rend szerint alakul
  • Január, február: 7:30 – 17:00
  • Március: 7:00 – 17:30
  • Április: 7:00 – 19:00
  • Május, június, július: 7:00 – 20:00
  • Augusztus: 7:00 – 19:00
  • Szeptember: 7:00 – 18:00
  • Október: 7:00 – 17:00
  • November, december: 7:30 – 17:00
Halottak napi időszakban:
2024. október 31-én 7:00-20:00 óráig
2024. november 1-jén, 2-án és 3-án 07:30-20:00 óráig

Óbudai temető parcellák térképe

Az Óbudai temető parcella térkép, alaprajz a következő ábrán látható.
 

 

 

A temető története, érdekességek

A Budapest Óbudai Temető ötlete 1905-ben született meg, amikor a Fővárosi Közgyűlés határozatot hozott egy új temető létrehozásáról. Az elképzelés 1910-ben nyert megvalósult formát. Ekkor a temető először megnyitotta a kapuit az élő/holtak előtt. Vagyis azóta fogadják az óbudai temető parcellák kerület és Észak-Buda halottait. Kezdetben az újonnan létrejött temetőbe kerültek a kerület korábbi temetkezési helyein elhelyezett sírok. Illetve az Óbudai temető sírhelyek közt lett kialakítva egy izraelita temető is. A fenntartó már ekkor nagy hangsúlyt fektetett a terület fásítására. Ennek köszönhetően ma 80-90 éves vadgesztenyékkel is találkozni a terület környékén.
1931-ben épült a bejárati rész központi eleme, a román és gótikus stílusjegyeket felvonultató, orgonakarzatos, festett üvegablakos Feltámadt Üdvözítő Temetőkápolna. Ugyanebben az időszakban jött létre a főbejárattól távolabb az Óbudai temető ravatalozó épülete is és a szóróparcella is.
A háború nem kímélte a kapuzati épület épségét, és a felszerelési tárgyakat is ellopták. Azonban a helyreállítást követően, a negyvenes évek végétől kezdődően a sírkert teljes kapacitással üzemel. Ebben az időszakban kerületek az Óbudai temető híres halottai közül jónéhányan végső nyughelyükre. Például Görgey István, Fábián Dezső, Thurzó Gábor, Szemes Mari, Dévai Hédi. Az Óbudai temető 16-os parcella területén található Bibó István vörösmárvány sírja is.
A temető második aranykorát a nyolcvanas-kilencvenes évtized hozta el. Ekkor került kialakításara a szóróhely, épült meg az új ravatalozólépület és a Főnixmadár-szobrot középpontjába állító kegyeleti park. A kétezres években került végső nyughelyére Sinkovits Imre, Hidegkúti Nándor is. Ide lett temetve Perjés Géza történész, Lugosi György színész, Kósa Károly élsportoló is.
A kétezres években került végső nyughelyére Sinkovits Imre, Hidegkúti Nándor is, de ide lett temetve Perjés Géza történész, Lugosi György színész, Kósa Károly élsportoló is.
Az Óbudai temető a peremkerületi temetők közt egyébként kiemelkedően gazdag a művészeti értéket képviselő síremlékekben.