Hogyan varázsoljuk újszerűvé a régi sírköveket?
Az új sírkő készíttetése nem olcsó mulatság. A jó hír, hogy kis erőfeszítéssel, egy alaposabb takarítás árán a régi köveknek is viszonylag újszerű külsőt kölcsönözhetünk. Így, ha nem szeretnénk az elhanyagoltnak tűnő kő miatt kínosan érezni magunkat, vagy egy régebbi sír lesz megnyitva, ajánlatos kissé rendbe tenni a sírkövet. Ezt megrendelhetjük a temetkezési vállalkozónál is, de saját kezűleg is elvégezhetjük. A környezeti elemek ugyanis komoly negatív hatást gyakorolhatnak a síremlékekre. A környező növény- és állatvilág, a légkörben lévő szennyeződések, emberek okozta károk miatt a kövek idővel sokat veszítenek eredeti szépségükből, egy idő után pedig elhanyagoltnak tűnhetnek. Szerencsére azonban kellő körültekintéssel eljárva helyreállítható az eredeti állapot – mutatjuk, hogyan.
1. lépés: A szükséges engedélyek beszerzése
Mivel a megváltott sírhely és a rajta lévő sírkő magántulajdonnak számít, viszonylag szabad keze van a sírhely felett rendelkezőnek abban a tekintetben, hogy mihez kezd a kővel. A sírkő felújításához nem kell a temetőtől engedélyt kérni. Ha más személyeknek is van rendelkezési joguk a sírhely felett – testvérek esetében ez gyakori – tőlük viszont jóváhagyást kell kérnie és kapnia a sírkő rendbe tételét elvégezni kívánó személy(ek)nek.
2. lépés: A sírkő külső hőmérsékletének ellenőrzése
Érdemes először is puszta kézzel megérinteni az emlékmű felületét. Ha a kő érintésre forró, nem szabad hideg vízzel takarítani, mert a hőmérsékeltkülönbség repedéseket okozhat. Tehát vagy meleg vízzel nedvesítsük meg, vagy takarjuk le valamilyen hővisszaverő/borító anyaggal, amíg hőmérséklete le nem hűl a 20 fok körüli tartományba. Fagypont közeli hőmérséklet esetén halasszuk el a tisztítást, mert ha a megfagyó víz bekerül a pórusokba, szétfeszítheti a követ.
3. lépés: A ránőtt, kőhöz tapadt növények körültekintő eltávolítása
Az ember természetes ösztöne, hogy amint meglát egy sírra tapadt borostyánt, vadszőlőt, azonnal le akarja ráncigálni, azonban a szakértő kőtisztítók óva intenek ettől a gyakorlattól. A növények indái, levelei erősen rátapadhatnak, rágyógyulhatnak a felületre, ezért egy hirtelen mozdulat akár még kárt is okozhat a kőben. Ezért érdemes a nem kívánatos növényt a gyökerénél fogva kihúzni, és megvárni, amíg a levelei, indái maguktól elpusztulnak és lehullanak.
4. lépés: A kő alapos szemrevételezése
A tisztítási folyamat megkezdése előtt érdemes alaposan megvizsgálni az emlékművet. Ha az alábbi jelenségek közül akár egyet is tapasztalunk, tanácsos profi sírköves segítségét igénybe venni.
- Ha a kő rétegekből áll össze, és a rétegek kezdenek elválni egymástól.
- Ha a kő kézzel való megkopogtatása után üreges, kongó hangot hallat.
- Ha a kövön nagy repedések éktelenkednek.
Ezekben az esetekben a tisztogatás megkezdése előtt gondoskodjunk a kő kijavíttatásáról, máskülönben csak több bajt okozunk, mint hasznot.
5. lépés: A kő vízzel való megnedvesítése
Először is érdemes megjegyezni, hogy tilos elektromos eszközöket használni a sírkő tisztítása során, mert ezek helyrehozhatatlan károkat okozhatnak.
Óvatosan nedvesítsük meg a követ tiszta vízzel, és várjuk meg, amíg megszárad. Ha eközben nagy számban keletkeznek szélesebb repedések, hagyjuk abba a munkát.
6. lépés: A kő finom letisztogatása
Egy fa vagy műanyag kaparóval kaparjuk le a mohát és más növényeket a kőről. Számítsunk rá, hogy eközben számos szennyezőanyag is felszínre fog bukkanni, olyanok is, amelyekre nem is gondoltunk volna, hogy ott vannak. Fehérítőt, erősebb tisztítószereket ne használjunk.
7. lépés: A kő leöblítése
Végül öblítsük le az összes törmeléket, amelyet a súrolás a felszínre hozott.
Speciális szempontok a tisztogatáshoz
A fenti lépések a legtöbb kő esetében gond nélkül elvégezhetők, azonban érdemes tekintettel lenni a síremlék anyagára. Ahány anyag, annyi speciális tulajdonság – és annyi potenciális tévedési lehetőség.
A gránit nyáron nagyon felforrósodhat, és a forró napon történő tisztítás eleve problémás.
A márvány különösen érzékeny a sérülésekre, ezért nagyon óvatosan érdemes eljárni a tisztítás során. Mellőzük a drótkefét, agresszívabb súrolási módszereket és tisztítószereket.
A bronz emlékművek tisztogatása során hasonlóan kell eljárni, mint a kövek esetében. Annyi különbséggel, hogy egy plusz lépést kell beiktatni a folyamat végére. Az újonnan megtisztított bronz emlékművet védőbevonattal – pld. viasszal – érdemes bevonni, majd miután megszáradt, simára csiszolni.
A homokkő elég puha a faragáshoz, és elég kemény ahhoz, hogy évszázadokig kitartson. Nagy hibája azonban, hogy gyakran csúsznak el a rétegei. Márpedig, ha nedvesség kerül a rétegek közé, az emlékmű előbb-utóbb összeomlik, tehát a homokkő vizes takarítását lehetőleg mellőzzük.
Milyen szereket és eszközöket tanácsos kerülni a sírkövek tisztítása során?
Az alábbi tisztítószereket, eszközöket semmi szín alatt nem érdemes használni.
Az emberek évek óta tisztítják a sírköveket fehérítővel, és még ma is vannak webshopok, melyek ezt a szert javasolják a síremlékek tisztításához, azonban ez tévedés: a fehérítő sólerakódásokat hagy a sírköveken, ami lebonthatja és szétmorzsolhatja az anyagot.
Bár a drótkefe eltávolítja a követ elborító algákat, a gond az, hogy ugyanezt a kő felszínével is megteszi.
A magas nyomású mosók esetében ugyanaz a helyzet, mint a drótkefével: eltávolítja a szennyeződéseket, de közben károsítja is a köveket.
A legtöbb ember jó szándékkal áll neki a sírkő tisztításának, ennek ellenére mégis sokszor több kárt okoz, mint hasznot. A fenti menetrendet követve azonban nagyot biztosan nem tévedhetünk.